
Planerade retreater/aktiviteter på Sjöhamra gård 2026
Välkommen att kontakta oss om du har frågor eller vill anmäla dig till någon av våra retreater, som även annonseras på www.arken.org/arken-retreater/.
Telefon 08 58884000 vardagar kl 8-30 – 12.30, E-post [email protected]
ISRAEL-retreat
Under senare delen av sommaren kommer vi att anordna en Israel-retreat, för messianska pastorer och ledare i våra kontaktförsamlingar i Israel.
ERITREA-retreat
I mitten av september kommer vi åter att inbjuda eritreanska kvinnor till en veckas retreat och andlig inspiration. Kontaktperson och ledare för denna retreat är Abeba Russom, apostel från församlingen Arken.
Vill du stödja någon av dessa retreater med en gåva? Du kan ge via Swish nr 1230 337 782 eller till Bankgiro 549-7714.
VIKTIGT! Märk din gåva med respektive lands namn.

TEMA-retreater hösten 2026
Datum är under planering.
Några teman: “Lär känna Guds kärlek”, “Frihet från oro och negativ stress”
Betjäning i förbön genom flödesbön, enskilda förbönssamtal och samtalsgrupper.
Pastor Linda Bergling med team av förebedjare från Arken.
Start fredag kl 12.00 med lunch, avslutning lördag kväll.
Kostnad: 1500 kr/person
Måltider, logi och kursmaterial ingår i priset.
Anmälan till: E-post [email protected] eller tel 08 58884000
Vänligen meddela oss om du behöver specialkost (t ex glutenfritt, laktosfritt, mjölkfritt)
ÅTERHÄMTNINGSDAGAR
Vi anordnar dessa 4-dagars retreater vid två tillfällen under hösten 2026.
På Återhämtningsdagarna får du möjlighet att vila och hämta ny kraft samtidigt som du får redskap att hantera negativ stress utifrån ett kristet perspektiv.
Undervisning om “Inre bönen” utarbetad av Linda Bergling, du får med dig boken som kursmaterial och får praktisera bönemodellen under retreaten. Möjlighet att få ett eget förbönssamtal, dessutom betjäning i förbön i grupp, lovsång och tillbedjan, braskvällar, kreativa aktiviteter och gemenskap i en mycket fridfull och mysig miljö. Start torsdag lunch ca kl 12.00, avslutning söndag förmiddag ca kl 11.00
Datum: 15-18 oktober, 10-13 december
Du kan välja att kombinera Helandedagar på Arken med Återhämtningsdagar på Sjöhamra. Då får du en hel vecka av undervisning och förbön. Och rabatterat pris på Återhämtningsdagarna (deltagaravgiften blir då 3000 kr i stället för 3600 kr/ person).
Kostnad: 3600 kr/person helpension med logi i enkelrum, (dubbelrum kan erbjudas vid önskemål), kursmaterial ingår.
500 kr anmälningsavgift återbetalas ej. Ange behov av specialkost vid anmälan.
Anmälan: till E-post [email protected] eller telefon 08 588840 00
När vi fått in din anmälan bekräftar vi via mail till dig, och en vecka i förväg skickar vi ut ett informationsbrev och ett preliminärt program.
